На сградата срещу бившия царски дворец в София, в която е живял Джеймс Баучер, има изградена паметна плоча в чест на ирландеца. През юни 2005г в градината пред хотел Кемпински Зографски в София е открит бюст-паметник на Баучер. Повод за откриването на паметника е 100-годишнината на Ротари Интърнешънъл, а идеята е на професор Димитър Стефанов, който е почетен член на столичния Ротари клуб Витоша. Автор на паметника е скулпторът Красимир Рангелов, а средствата за неговата изработка са предоставени от Ротари клуб София Витоша.
Джеймс Дейвид Баучер е роден в Боготстаун, Ирландия на 18 декември 1850г. Учи в Дъблин, Ирландия, а после в Кингс Колидж (King's College), Кеймбридж, Великобритания. Има интерес в областта на музиката, но поради проблеми със слуха пренасочва този интерес към журналистиката и езикознанието. След като завършва висшето си образование, започва работа като преподавател в колежа "Итън". Междувременно пише статии и вестник "Таймс" го забелязва. Издига се бързо и скоро става кореспондент на "Таймс" в Югоизточна Европа. Първото си пътуване в този регион Баучер прави до Румъния през 1887г, а в София живее от 1892 до 1915г. До началото на XX век журналистът посещава почти всички държави в Югоизточна Европа, пишейки за политическото и социалното положение.
В София живее в къща, намираща се точно срещу Двореца. Знае се, че отношенията му с княз Фердинанд I са били противоречиви, заради своенравността на Баучер и склонността му да пише за истинските неща и за трудностите и несправедливостта в България. Той подлага на тежка критика Букурещкия договор (1913г) и Ньойския договор (1918г), които той смята за несправедливи и ощетяващи България. По време на Първата световна война многократно се обръща към представителите на Антантата със зов за по-справедливо отношение към България. Въпреки че неговите действия могат да му костват работата, те са един от най-важните фактори за това английската общественост да разбере за събитията в България след Освобождението и по време на борбите за национално обединение.
Джеймс Баучер е емблематичен персонаж от картината "Ръченицата" на чешкия художник Ян Мърквичка. По покана на правителството на Източна Румелия възпитаникът на Пражката и Мюнхенската академия Иван или Ян Мърквичка (1856-1938) идва в България, а през 1889г се установява в София, където вече живее Джеймс Баучер. Картината изобразява Баучер в шопска носия, танцуващ шопска ръченица. Друг български живописец, Никола Михайлов, също рисува Баучер в шопска носия, този път на портрет, около 1915г.
Баучер е радетел за справедливост към бежанците и хората на Балканите и след войните за национално обединение пише множество статии, с които запознава света с реалността на Балканите и най-вече с тази в България и апелира за това насилията да бъдат спрени.
Волята на големия ирландски социален деец, журналист и приятел на България е била да бъде погребан край Рилския манастир, негово любимо място за посещение. След смъртта му на 30 декември 1920г Джеймс Баучер бива погребан именно там.
Прочети още
Коментари · 2
един от малкото американски граждани, направили нещо добро за България...
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=415032605321980&id=132268883598355